Svět keramiky, porcelánu a skla

Tradiční keramické nádoby: tajine

Keramické výrobky jsou tu s námi celá staletí a během těchto let prošly zajímavou evolucí. Keramika se od dávné doby používala k výrobě nádob na přechovávání jídla, k servírování a samozřejmě k přípravě pokrmů. Napříč světem najdeme zajímavé a tradiční keramické nádoby na pečení. Dnes se podíváme na tajine.

Jak na výrobu skleněné mozaiky

Láká vás práce se sklem, ale nemáte sklářské vybavení ani dílnu nebo jiný prostor, kde byste mohli tvořit? Zkuste skleněnou mozaiku. Jednoduché a praktické tvoření, které nezabere místo.

Co je to hyalitové sklo?

Hyalitové sklo vynalezl v druhé polovině 18. století hrabě Jiří František August Buquoy. Byl to rakouský a český podnikatel a také vynálezce. Jeho objev je ceněný dodnes. Co to tedy je to hyalitové sklo?

Učarovaly vám skleněné korálky?

Rokajl si své místo vydobyl již dávno. Jeho největší boom sice polevil, ale ruku na srdce. Komu jednou učarují korálky, už se jich nikdy nevzdá. Pojďte s námi načerpat inspiraci a vytvořte si originální šperky nebo doplňky do bytu. Jak na to?

Navštivte porcelán po celém Česku

Zajímáte se o porcelán? Ať už sami tvoříte nebo vás zajímá teoretická stránka porcelánu, jeho historie, určitě vás nadchne pár zajímavých míst, které jsme pro vás v dnešním článku vybrali. Udělejte si o víkendu krásný výlet.

Jak probíhá výroba porcelánu?

Porcelán. Moderní hrnečky v neskutečném provedení nebo naopak klasika, kterou mají v kredencích a sekretářích naše babičky. Učaroval vám? Pojďme se podívat na výrobní proces, kterým projde každý kousek.

Jak přepracovat suchou keramickou hlínu

Máte první proschlé kousky hlíny, zbytky, které jste nezpracovali, nebo nepovedené, ale už suché výrobky na vyhození, které jste zatím nevypálili? Poradíme vám, jakým způsobem hlínu přepracovat.

Točení na kruhu: jak vybavit keramickou dílnu?

Přemýšlíte, že si domů pořídíte hrnčířský kruh a nevíte, co vše budete do začátku potřebovat? Poradíme vám, jakou vybrat hlínu, kolik jí pořídit, které nástroje se vám budou hodit a na co nesmíte zapomenout. Pojďme se do toho pustit.

8 nápadů na výrobky z keramické hlíny

Hlína je vysoce všestranný materiál, se kterým je zábavné a uklidňující pracovat. Není přece nic lepšího než používání hrnků či misek vyrobených vlastníma rukama. Co vše se dá z keramiky vyrobit?

5 druhů zdobení točené keramiky

Máte vytočené první hrníčky nebo misky? Než dáte výrobky poprvé do pece, ať už na přežah nebo ostrý výpal, můžete je dále dekorovat. Podívejte se s námi na 5 tipů.