Články & návody

Jak na výrobu skleněné mozaiky

Co budete potřebovat na skleněnou mozaiku?

Než se pustíte do skleněné mozaiky, zajděte si na nákup do výtvarných potřeb nebo do specializovaného hobby obchodu, kde najdete vše, co budete potřebovat. Na skleněnou mozaiku koupíte drobné skleněné čtverečky se zapravenými hranami a podlepenou spodní stranou, skrze kterou nepůjde vidět lepidlo.

Podívejte se, jaké barvy si můžete koupit, vyberte ideální kombinaci a kupte také vhodné lepidlo a spárovací hmotu, abyste mohli vyplnit prostor mezi jednotlivými kousky ve vyskládané ploše a celý obrazec tak zapravit.

Potřebovat budete také něco, na co budete mozaiku lepit. Ideální je dřevěný podnos na snídani do postele nebo na sklenice s limonádou při letním grilování.

Jak na návrh skleněné mozaiky

Teď se pusťme do návrhu. Spočítejte si, kolik skleněných čtverečků se vám na dno tácu vejde. Vezměte si čtverečkovaný papír, odpočítejte potřebnou plochu a vytvořte za pomoci pastelek barevný návrh. Udělejte jich víc a vyberte ten, který se vám líbí nejvíc. Jestli si nechcete kupovat sklo do zásoby a vymýšlet návrh až doma, udělejte nejprve návrh a až pak si zajděte do obchodu koupit sklo na mozaiku.

Nyní vyskládejte sklo na dno tácu a postupně, čtvereček po čtverečku, celou mozaiku přilepte. Jakmile lepidlo zaschne, vyplňte prostor mezi sklíčky spárovací hmotou. A máte hotovo.

Bonus: keramická mozaika

Podobným způsobem můžete vytvořit také keramickou mozaiku. Potřebovat budete keramické kachle, stačí odřezky. Vhodné jsou ty tenčí, které se dávají nejčastěji do koupelny na zeď. S těmi na podlahu, které jsou zpravidla silnější, by se vám pracovalo těžko.

Dále budete potřebovat kleště na lámání nebo kladivo, kterým kachle rozbijete na menší kusy. Postup bude prakticky stejný. Pouze si tentokrát můžete vytvořit libovolný obrázek, který by však neměl být složitý. Třeba slunce nebo jednoduchou květinu. Vaším úkolem je nyní celý tvar vyskládat barevnými kousky kachlí tak, abyste vyplnili celou plochu dna tácu. Jakmile máte hotovo, můžete lepit.

Mozaika na zdi a dalších předmětech

Stejným způsobem můžete vytvořit mozaiky na zdi v koupelně nebo třeba na podtáccích pod hrníčky. Vaší fantazii se meze nekladou. Mozaika bude vypadat krásně i v kuchyni nebo na venkovní zdi domu. Ukažte, že jste kreativní, a předveďte, co umíte.

Podívejte se na další inspiraci pro tvoření. Připravili jsme pro vás článek Učarovaly vám skleněné korálky? a také se podíváme na keramiku, konkrétně na Točení na kruhu: jak vybavit keramickou dílnu.

Fotografie