Články & návody

Učarovaly vám skleněné korálky?

Rokajl nikdy nezestárne

Rokajlové korálky, zejména zvířátka a šperky z drobných symetrických skleněných korálků, u nás byly populární kolem roku 2000 a svůj druhý boom zažily o několik let později. Nejprve to byly nekvalitní, ale o to zajímavější korálky z levných stánků, které bylo nutné přebrat, než začnete tvořit. K dostání byly kilové sáčky, mix, sestávající z nejrůznějších barev, velikostí a provedení.

Později to byly především české korálky Preciosa, které byly najednou všude. Několik let jsme si s nimi museli vystačit a byly to více než krásné roky plné tvoření a objevování nových barevných kombinací a provedení samotných korálků. O pár let později přišly na český trh japonské korálky Toho a Miyuki. Perfektní, symetrické korálky jako když střelí. S přesným značením. Ruku v ruce s rozvojem šitého šperku se na trhu objevovaly stále nové variace. Pozadu nezůstávali ani čeští výrobci. Přišly dvou a více dírkové korálky. Objevila se pohanka, chilli, čočka a řada dalších tvarů.

Zvířátka a šperky z korálků

Doba zvířátek z korálků a korálkových šperků sice odezněla a nahradilo ji především šití a další tradiční ruční práce, ale i tak mají korálky stále své místo. V knihkupectví můžete zakoupit nejrůznější publikace věnující se jednotlivým technikám, od samotného drátování s několika korálky jako ozdobou až po zvířátka sestávající kromě drátku, který nejde prakticky vidět, pouze z korálků.

Pár tipů na závěr pro tvoření

  • Vyrobte si vlastní brož – vyrobte si z korálků vlastní brož. Stačit vám bude kousek silnějšího drátku, ideálně lakovaného a tenčí, ideálně měděný lakovaný 0,3 mm. Vyrobte si základ ze silnějšího drátu a tím tenčím ho opleťte spolu s přidáním korálků. Celý prvek přidrátujte k základu pro brož.
  • Korálky a láhev – ať nezůstaneme pouze u šperků, oblíbené jsou také různé dekorace do domácnosti. Tou nejčastější je láhev od piva nebo vína zbavená etikety, kterou opletete tenčím drátkem. Opět můžete vzít měděný lakovaný drátek 0,3 mm a připlést jím několik korálků.
  • Jednoduché náušnice – pokud si netroufnete na složitější tvoření, podívejte se na techniku ketlování. Jedná se o věšení korálků na bižuterní jehly nebo hřebíky a jejich následné zakončení očkem a přidělání na další komponenty. Během chvilky si tak vytvoříte krásné nové šperky.

Zajímá vás kromě skla také porcelán? Podívejte se na náš článek Jak se vyrábí porcelán? nebo se inspirujte článkem Namalujte si s dětmi porcelánové hrnečky a tvořte.

Fotografie