Články & návody

Jak probíhá výroba porcelánu?

Z čeho se skládá porcelánová hmota?

Porcelánová hmota je vyrobena primárně z kaolinu. Jedná se o bílou hmotu, která vznikla za procesu postupného zvětrávání živce. Chemický vzorec kaolinu je Al2O3 - SiO2 - H2O. V České republice se těží především v okolí Karlových Varů. Zároveň patří k těm nejkvalitnějším v rámci Evropy. Při výrobě konečné porcelánové hmoty je přidáván také nezvětraný živec a oxid křemičitý. Přimíchány mohou být rozdrcené střepy z nepovedených výrobků. Jakmile je vše naváženo v potřebném poměru, je směs rozemleta v kulových mlýnech a smíchána s vodou. Vše se nechá odležet, odstraní se přebytečná voda a může se začít modelovat.

Modelování a vypalování porcelánu

Porcelán lze tvarovat na hrnčířském kruhu, za pomoci lisování nebo v sádrových formách, které se vylijí licí břečkou. Podobně jako keramická hlína, i porcelán se nechá nejprve vyschnout na vzduchu a poté se mohou ještě vyretušovat drobné nepřesnosti, například zabrousit výčnělky nebo rýhy. Následuje přežah, nejčastěji na 900 °C.

Glazura a další dekorace

Po přežahu následuje glazování. Jakmile je výrobek ponořen do glazury, nechá se opět vyschnout a po té se vypálí na ostrý výpal, nejčastěji je to 1 400 °C. V téhle chvíli se celkový objem výrobku zmenší přibližně o 14 %. Je to způsobeno původním složením porcelánové hmoty. Jakmile je výrobek vypálen, vše se nechá pomalu vychladnout. Při rychlém chladnutí, například při brzkém otevření pece, by mohl výrobek prudkým ochlazením prasknout.

Výrobek lze dále dekorovat suspenzí oxidů kovů, které se opětovně vypálí. Vzhledem k množství výpalů, kterými musí každý výrobek projít, patří proces výroby porcelánu k energeticky nejnáročnějším.

Výrobek je po ostrém výpalu lehce průsvitný (při tenké stěně) a při poklepání „zvoní“.

Hrnčířská hlína a kamenina

Kdybychom se podívali, které hmoty jsou podobné té porcelánové, je to pórovina, kamenina a hrnčířská hmota. Každá má jiné využití.

  • Kamenina – z té se nejčastěji vyrábí kachle a obkladačky. Využití tedy najde především ve stavebnictví.
  • Hrnčířská hlína – nebo také keramická. Používá se obdobně jako porcelán. Samotná hmota má však odlišné vlastnosti jak během zpracování, tak i jako konečný výrobek. Na rozdíl od porcelánu není výrobek po vypálení průsvitný.
  • Pórovina – tenhle materiál se používá nejčastěji na levné nádobí a také při vybavení hygienických zařízení.

Zajímá vás kromě porcelánu také keramika? Přečtěte si naše články Točení na kruhu: jak vybavit keramickou dílnu? a 5 druhů zdobení točené keramiky.

Fotografie