Články & návody

5 druhů zdobení točené keramiky

Hlína plná tvůrčí energie

Plánujete keramickou dílnu nebo už máte vybavení doma? Vytočili jste první mističku či hrníček a teď přemýšlíte, jak ji nazdobit? Máme pro vás několik tipů jak dekorovat keramiku, ať už před tím, než ji dáte poprvé do pece, tedy jako kožený střep, nebo poté, co projde přežahem.

1)    Zdobení engobou na kruhu

První možností je nanést na celý výrobek engobu, tedy hlínu obarvenou pigmentem. Výrobek dejte na kruh, talíř pomalu roztočte a přidržte u výrobku štětec namočený do engoby. Některé pigmenty kryjí lépe, jiné méně a je potřeba nanést více vrstev. To se týká hlavně světlých tónů, jako je žlutá nebo růžová.

Engobu nanášejte ve více tenkých vrstvách a vždy ji nechte proschnout. Pokud se vám při barvení na kruhu nepovede rovnoměrná vrstva, přidržte na stěně výrobku vyždímanou houbičku a počkejte, než se engoba vyhladí. Nechte proschnout a můžete pokračovat. Jakmile zaschne poslední vrstva, můžete proškrabávat.

2)    Přidejte další vrstvu hlíny

Na zaschlou vrstvu engoby můžete stejným způsobem nanést vrstvu hlíny, ze které jste točili. V podstatě šlikr, kterým lepíte ouška. Když následně výrobek proškrábete, vzniknou vám barevné rýhy. Lze pracovat i s hloubkou rytí.

Vždy pamatujte na barvu, jakou bude mít vypálená hlína. Ačkoli se teď může zdát tmavě šedá, ve výsledku bude třeba světle krémová nebo zažloutlá. Okrová engoba by se vám na ní ztratila, oproti tomu sytě tyrkysová vynikne.

3)    Zdobení engobou za pomoci štětce

Engobou můžete také malovat za pomoci štětce a kombinovat ji s vyrytými prvky. Krásně budou vypadat například vyrytí ptáci sedící ve vysoké trávě. Štětcem už jen domalujte drobné tečky jako kvetoucí část travin nebo vznášející se chmýří ve vzduchu.

4)    Zdobení injekční stříkačkou

Injekční stříkačka bez jehly. Natáhnout do ní můžete engobu nebo pečlivě připravený šlikr, který musí být perfektně hladký. Stříkačkou už pak malujete podobně jako štětcem, pouze bude výsledný efekt plastičtější.

Pokud použijete pouze samotnou hlínu, po prvním přežahu můžete plastické části dekorovat oxidy, které vytřete houbou, aby vynikly všechny detaily. Stejně můžete dozdobit i veškeré rytí.

5)    Zdobení tužkou na keramiku

Další možností je nechat keramiku projít přežahem, tedy prvním výpalem, a následně ji dekorovat za pomoci pigmentové tužky na keramiku. Nejčastěji ji koupíte v černé barvě. Výrobek však musí být dokonale hladký, takže na šamotovou hlínu zapomeňte. Točený výrobek je sice sám o sobě hladký, ale pro větší jemnost povrchu jej můžete celý obtočit ve chvíli, kdy obtáčíte dno nebo vyhladit smirkovým papírem po vyschnutí.

Zaujaly vás tipy na zdobení keramiky? Přečtěte si také naše články 8 nápadů na výrobky z keramické hlíny a Jak přepracovat suchou keramickou hlínu.

Fotografie