Články & návody

Jak přepracovat suchou keramickou hlínu

Nechte vše proschnout a rozmočit

Možná by vám mohlo připadat jako dobrý nápad házet všechny kousky na přepracování do kbelíku s trochou vody a čekat, že hlínu jednou přepracujete. Tím byste si však pouze přidělali práci navíc. Jak tedy připravit hlínu k přepracování?

Nejprve nechte všechny zbytky vyschnout. Skladujte je v zavřeném kbelíku, do kterého se nebude prášit a nedostanou se dovnitř další nečistoty. Jakmile máte plný kbelík, vezměte pár kousků, dejte je do silného igelitového pytle nebo do ručníku a rozbijte kladivem na malé kousky. To hlavně u výrobků, které nechcete vypalovat. Je to proto, abyste neměli po zalití vodou příliš velké množství vody na malé množství hlíny. Tedy abyste získali optimální poměr.

Kousky hlíny dejte do kbelíku a zalijte vodou tak, aby byla hlína potopena. Nemíchejte a pouze nechte stát alespoň 24 hodin. Hlína se zcela rozpadne.

Následně promíchejte, a pokud zůstaly nějaké hrudky, můžete použít míchadlo. Při malém množství poslouží i ruční kuchyňský šlehač. Získáte tak hladkou kaši, šlikr.

Nechte vše dobře proschnout

Vzniklou směs nechte částečně vyschnout, aby ji bylo možné dále zpracovat.

  • Káď a igelit - vezměte si plastovou káď na vyvolávání fotek nebo hluboký plech, vyložte igelitem a směs přelijte.
  • Ručník a plátno – v druhém případě můžete dno kádi vyložit froté ručníkem, namísto igelitu dát následně plátno, třeba staré prostěradlo tak, aby přesahovalo přes okraje. Následně nalijte hmotu.
  • Sádrová deska – třetí variantou je nalít hmotu na sádrovou desku, která přirozeně vysaje přebytečnou vodu. Desku si snadno vyrobíte sami doma – stačí vyložit hluboký plech nebo plastovou káď igelitem, vylít nádobu sádrou a nechat ji vyschnout. Vhodná je pomalu tuhnoucí sádra, s kterou se vám bude při tak velkém množství lépe pracovat.

Hlína je proschlá, co teď?

Směs rozmočené hlíny a vody nechte proschnout dost na to, aby připomínala svou konzistencí hlínu z otevřeného pytle. Může být o něco měkčí. Hlínu přepracujte na stole do podoby původní cihly a dejte ji do prázdného a čistého pytle od hlíny.

Obdobně jako u nově načatého pytle, i zde můžete přes horní část štruplu přehodit mokrý hadr. Nezapomeňte pytel dobře zavázat.

Máte možnost nechat hlínu právě tak mokrou, aby se vám s ní dále dobře pracovalo. Sami víte, zda z ní budete chtít točit nebo modelovat z plátů a jaká konzistence se vám k tomu bude hodit nejlépe.

Zaujaly vás tipy jak přepracovat suchou keramickou hlínu? Přečtěte si také naše články Točení na kruhu: jak vybavit keramickou dílnu? a 5 druhů zdobení točené keramiky.

Fotografie