Články & návody

Keramika

Tradiční keramické nádoby: římský hrnec

24. 11. 2022

Keramika je generacemi ověřený způsob výroby nádobí. Římský hrnec patří k tradičním druhům varných nádob, ale uplatnění najde v kuchyni i dnes.

Historie výroby keramiky

10. 11. 2022

Keramika je stará jako lidstvo samo. A stejně jako se vyvíjela naše společnost, tak se vyvíjela také keramika.

Jak lze rozdělit keramiku?

1. 11. 2022

Keramická hlína a výrobky z ní můžeme dělit podle mnoha různých kritérií. Pojďme se podívat na nejčastější druhy keramiky. Objevte báječnou rozmanitost hlíny.

6 tipů, které vám usnadní práci s glazurou

18. 10. 2022

Malování keramiky vám dá prostor projevit kreativitu, ale stále musíte zachovat určité technologické postupy. V opačném případě vám nikdo nezaručí stálý výsledek. Proto se podívejme na pár tipů jak zacházet s glazurou.

Tradiční keramické nádoby: tajine

6. 10. 2022

Keramické výrobky jsou tu s námi celá staletí a během těchto let prošly zajímavou evolucí. Keramika se od dávné doby používala k výrobě nádob na přechovávání jídla, k servírování a samozřejmě k přípravě pokrmů. Napříč světem najdeme zajímavé a tradiční keramické nádoby na pečení. Dnes se podíváme na tajine.

Jak přepracovat suchou keramickou hlínu

21. 7. 2022

Máte první proschlé kousky hlíny, zbytky, které jste nezpracovali, nebo nepovedené, ale už suché výrobky na vyhození, které jste zatím nevypálili? Poradíme vám, jakým způsobem hlínu přepracovat.

Točení na kruhu: jak vybavit keramickou dílnu?

7. 7. 2022

Přemýšlíte, že si domů pořídíte hrnčířský kruh a nevíte, co vše budete do začátku potřebovat? Poradíme vám, jakou vybrat hlínu, kolik jí pořídit, které nástroje se vám budou hodit a na co nesmíte zapomenout. Pojďme se do toho pustit.

8 nápadů na výrobky z keramické hlíny

23. 6. 2022

Hlína je vysoce všestranný materiál, se kterým je zábavné a uklidňující pracovat. Není přece nic lepšího než používání hrnků či misek vyrobených vlastníma rukama. Co vše se dá z keramiky vyrobit?

5 druhů zdobení točené keramiky

9. 6. 2022

Máte vytočené první hrníčky nebo misky? Než dáte výrobky poprvé do pece, ať už na přežah nebo ostrý výpal, můžete je dále dekorovat. Podívejte se s námi na 5 tipů.