Články & návody

8 nápadů na výrobky z keramické hlíny

1)    Hrnky, misky, talíře

Jako první vás jistě napadne to, co používáte nejvíce. Tedy hrnky na čaj, menší na kávu, misky na snídani a talíře při každém jídle. Jestli vám nejde točení na kruhu, nezoufejte. Můžete modelovat z plátů nebo takzvaně z ruky. A pokud chcete nádobí přece jen točené, vydržte. Přibližně po první stovce vytočených a víceméně nepovedených kousků přijde zlom a půjde to. Stačí vytrvat.

2)    Misky pro mazlíčky

Nezapomeňte ani na misky na vodu a granule pro své mazlíčky. Stejně jako u nádobí pro sebe nezapomeňte použít glazuru určenou pro styk s potravinami.

3)    Zápichy do zahrady

Nebo do květináčů. Plánujete zahrádku nebo máte doma bylinky v kuchyni? Zápichy jsou praktickým pomocníkem ve chvíli, kdy bylinky teprve vysejete a nepamatovali byste si, co v kterém květináči máte. Později budou spíše ozdobou. Hodí se i do zahrady k cibulovinám, které nejsou během zimy a na jaře vidět. Už se vám nestane, že byste si vyseli řádek mrkve do narcisů.

4)    Odšťavňovač na citron

Klasický ruční odšťavňovač nebo lidově mačkátko na citron. I to si můžete vyrobit z keramiky. Jen dejte pozor, aby bylo dostatečně robustní, abyste ho tlakem při mačkání citronu nerozbili. Také je vhodné celý výrobek naglazovat, samozřejmě až na spodní část, která by se v peci přilepila.

5)    Korálky jako náramek i náhrdelník

Keramická hlína je jedinečným materiálem pro výrobu keramických korálků. Vyrobit si můžete celou hrst korálků a navléci je jako náramek nebo si udělat jeden pěkný kousek, který si pověsíte na krk. Jen počítejte dopředu s tím, že korálky nebude možné naglazovat po celé vnější straně. Glazura by se v peci přichytila.

6)    Spony do vlasů

Korálky nejsou jediným šperkem, který si pro sebe nebo své blízké můžete vytvořit. Zkuste zapřemýšlet také nad sponou do vlasů. Výsledný kousek hlíny stačí přilepit na kovový komponent, který koupíte v drogerii, výtvarných potřebách nebo specializovaném obchodě s korálky.

7)    Zahradní dekorace

Oblíbené jsou také nejrůznější zahradní dekorace, od trpaslíků přes keramické žáby až po muchomůrky. Tady však dejte pozor, abyste pálili na dostatečně vysokou teplotu a hlína byla dostatečně slinutá. V opačném případě by zůstala pórovitá, v zimních měsících by do sebe nasála vodu a výrobek by při teplotách pod bodem mrazu praskl.

8)    Zahradní okrasná tyč

Oblíbenou zahradní dekorací je také okrasná zahradní tyč. Potřebovat budete závitovou tyč, kterou zabetonujete do země. Následně na ni navlečete nejrůznější keramické výrobky od velkých korálků až po nejrůznější květy. Všechny prvky musí mít ve svém středu dostatečně velký otvor. Tyč může být nad zemí vysoká půl metru nebo i metr a půl, záleží na vás. Při větší výšce je dobré dokoupit ještě matky a výrobky proložit, aby na těch spodních neležela příliš velká váha.

Zaujaly vás tipy na výrobky z keramické hlíny? Přečtěte si také naše články Točení na kruhu: jak vybavit keramickou dílnu? a 5 druhů zdobení točené keramiky.

Fotografie