Články & návody

Točení na kruhu: jak vybavit keramickou dílnu?

Hrnčířský kruh pro dlouhé večery

Na trhu jich není zase tolik, abyste si snadno nevybrali. Rozhodně nekupujte hobby, ale naopak sáhněte po profi modelu, který sice stojí od třiceti tisíc výš, ale bude vám dělat radost, práce na něm půjde sama a navíc, pokud si vyberete tichý motor, nebudete sedět během točení v hluku. Také by měl mít nastavitelný obousměrný chod, jemnou regulaci otáček a přídavné poličky po stranách, abyste měli prostor pro odkládání nářadí. Kolem talíře se hodí mít plastovou mísu, aby na vás z kruhu necákala špinavá voda. Co budete potřebovat dál?

Voděodolná dřevotříska a PVA

Jestli s točením začínáte, pravděpodobně vám bude ze začátku dělat problém sundat čerstvě vytočené výrobky z kruhu. Nechte si proto uříznout kolo z voděodolné dřevotřísky ve stejném průměru, jako je talíř na kruhu. Vyříznutý kruh by v sobě měl mít čtvercový výřez. Ve stejné velikosti si nechte nařezat alespoň deset destiček z téhož materiálu.

Z PVA hadru vystřihněte kolečko a namokro přilepte na talíř, na kterém jinak točíte. Na PVA položte kruh z dřevotřísky, do středu jednu ze čtvercových destiček a můžete točit. Jakmile budete mít hotovo, jednoduše vyměňte destičku a točte dál.

Točířská hlína

Teď už k výběru hlíny. Vybírat ji budete podle teploty výpalu. Jestli máte vlastní pec, nechte si poradit ve specializované prodejně. Pokud budete pálit u někoho, zeptejte se předem, na jakou teplotu pálí a podle toho vybírejte konkrétní hlínu.

Hlína je sice zabalena v silných igelitových pytlích, ale i v nich velice pomalu vysychá a nevydrží tvárná věčně. Je potřeba skladovat ji spíše v chladnější místnosti a pro začátek si jí koupit přibližně sto kilo, které jste schopni za rok zpracovat.

Voda a nádoby v dílně

Během točení na kruhu budete potřebovat mísu s vodou, do které si budete namáčet ruce. Ze začátku budete mít na rukách hodně šlikru, který budete chtít tu a tam otřít, takže by měla být horní hrana misky taková, aby se vám o ni ruce dobře otíraly, tedy spíše rovná než zakulacená.

Hodit se vám bude také miska na proschlé zbytky hlíny, ve které je necháte doschnout, kbelíky na namočení a přepracování hlíny, menší mističky na šlikr nebo míchání engob.

Nástroje na hlínu

Pořiďte si vše od houbiček, špachtlí a stěrek až po nůž a strunu na odříznutí hlíny z balíku nebo výrobku z kruhu. Podívejte se na několik videí na YouTube a zjistěte, co používají hrnčíři. Podobné pomůcky na keramiku nejsou nijak drahé, takže jednoduše vyzkoušejte, co vám osobně sedne nejlépe. Nejrůznější špachtle a stěrky koupíte ve dřevěném, kovovém i gumovém provedení. Kov obecně nedoporučujeme, případně dejte pozor, abyste si jím zbytečně nepoškrábali kruh.

Zaujaly vás tipy jak začít s točením na kruhu? Přečtěte si také naše články 8 nápadů na výrobky z keramické hlíny a Jak přepracovat suchou keramickou hlínu.

Fotografie