Články & návody

Historie výroby skla

Výroba skla již před naším letopočtem

Již před více než 3000 lety před naším letopočtem ve staré Mezopotámii zjistili místní vynálezci podstatu výroby skla. Když roztaví křemičitý písek a následně se hmota rychle zchladí, vzniká sklo. Přirozeným žárem (blesk, sopečná činnost) vzniká mnoho hornin. Obyvatelé Mezopotámie si velmi rychle všimli jejich skvělých vlastností. 

Na Mezopotámii navázal starý Egypt, ze kterého zůstalo do dnešních dob zachováno mnoho skleněných nádob. Ty pravděpodobně sloužily k uchovávání olejů a mastí. 

Nejstarší „recept“ na výrobu skla najdeme v asyrské literatuře, kde je popsán nejen postup, ale také přesné množství surovin. Již kolem roku 100 před naším letopočtem byla vynalezena sklenářská píšťala, díky které lze foukat tenkostěnné sklenice. 

Modernizace výroby

Přestože sklo zvládli obstojně vyrobit již staří Egypťané, tak teprve ve 12. století v gotických chrámech bylo použito takzvané měsíční sklo. To je průsvitné a díky němu se chrámy osvětlily. Došlo také k modernizaci výroby skleněného nádobí, to však bylo dostupné jen vyšším vrstvám. 

V roce 1688 vzniklo první zrcadlo. To bylo také kvůli velmi vysoké pořizovací ceně přístupné jen šlechtě. Velmi rychle se stalo součástí tehdejších paláců a honosných sídel. 

Milníkem při výrobě skla se stal vynález nepřetržitě pracující varné pece. Ty používáme v pozměněné formě dodnes a právě díky nim bylo možné začít strojově vyrábět skleněné obaly. Sklo se stalo dostupnější a tím odstartovala také jeho velká éra. 

Nová éra a současnost

Po vynálezu varné pece to šlo se sklem jako na běžícím pásu. V roce 1903 byl vynalezen automatický stroj na vyfukování lahví, který zvládl za hodinu zhotovit až 2500 kusů. Brzy nato se začalo vyrábět sklo metodou dvakrát fuk, ta se ostatně využívá dodnes. 

Od 50. let 20. století stále stoupá výroba skla a to díky elektronicky řízeným strojům. Sklo se stalo nedílnou součástí běžného života. Najdeme jej v domácnostech, zdravotnictví, průmyslu a mnoha dalších odvětvích. Právě v této době je sklo nejvíce využíváno jako obalový materiál pro potraviny a další výrobky. 

V současnosti jsme se dostali do doby, kterou můžeme bez nadsázky nazvat dobou plastovou. Sklo pomalu mizí a vytlačil ho právě plast. Po několika desítkách let si ale začínáme uvědomovat, že zaplavení světa plastem nebyl nejlepší krok a některé firmy se vrací k trendu vratného skla na potraviny. 

Pokud vás zajímají další informace z historie skla, tak si přečtěte o hyalitovém sklu. Inspiraci na vlastní tvoření najdete v článku Jak na výrobu skleněné mozaiky.

Fotografie