6 tipů, které vám usnadní práci s glazurou

Keramické výrobky jsou výsledkem práce šikovných rukou a každý kousek je originál. Když vyrábíte keramiku, tak strávíte hodiny práce nad jedním hrníčkem a byla by škoda si ji ve finále pokazit. Proto se podívejme na pár tipů jak zacházet s glazurou.

1. Dosáhněte sytých barev

Chcete-li, aby výsledný výrobek zářil sytými barvami, tak potřebujete nanést alespoň dvě vrstvy. První vrstva je světlá a nejspíše v ní budou vidět tahy štětcem. Před aplikací další vrstvy nechte tu předchozí řádně vyschnout. Ideální jsou dvě až tři vrstvy. Při nanesení příliš velkého množství glazury ale barva popraská. 

Tip: Jakmile si připravíte vše potřebné, tak si běžte řádně umýt ruce mýdlem. Na mastném povrchu barvy nedrží. 

2. Vrstvěte jednotlivé barvy

Pokud malujete vzorovanou keramiku, tak základním pravidlem je postupné ztmavování. Po vypálení se glazura chová jako sklo a světlá barva na tmavém podkladu zanikne. Začněte u nejsvětlejších barev a postupujte k těm tmavým. Černé obrysy nakreslete až jako poslední. 

3. Udělejte si tahák

Chystáte-li se malovat složitější obrazec na bílou keramiku nebo na dobře zaschlý podklad, tak se nebojte tužky. Klidně si nakreslete celý vzor. Tuha se v peci spálí a ve výsledku nebude nic vidět. Možná omylem přetáhnete nebo tuhu rozmažete. I tohle se vypálením spraví. 

4. Šikovné pomůcky

Při malování keramiky se fantazii meze nekladou. Klasika jsou samozřejmě štětce různých tvarů a velikostí. Nevadí dokonce ani starší štětce, které pouští vlákna. Žárem se chlupy štětce spálí a výsledný výrobek nebudou hyzdit. 

Nemusíte však zůstat u štětců a klasické techniky. Dělejte ťupky houbičkou, vatovou tyčinkou nebo druhou stranou štětce. Využijte provázek namočený v glazuře nebo vzorovanou záclonu. Tvoříte-li s menšími dětmi, tak je nechte pracovat klidně prsty. 

5. Co se zaschlou glazurou

Zaschlá glazura potrápila nejednoho nadšence do tvoření. Napoprvé máte možná nutkání kelímky se zaschlou hmotou vyhodit, ale to není vůbec potřeba. Glazuru jednoduše nařeďte vodou. Na množství zatvrdlé glazury přidejte stejné množství vody a nechte přes noc odležet. Druhý den pečlivě promíchejte a pokračujte v práci. 

6. Aby barva dlouho vydržela 

Každý glazovaný výrobek potřebuje kvalitní péči. Přes veškerou snahu se na glazuře objeví takzvaná pavučinka, které však nelze zabránit. Aby nedocházelo k dalšímu opotřebení, nenechávejte keramiku odmáčet ve dřezu. Myčku přežije, ale agresivní čističe ji časem mohou poškodit. 

Začínáte-li s keramikou tak si přečtete také 5 druhů zdobení točené keramiky. Necháte-li hlínu chvíli stát, tak se vám bude hodit článek Jak přepracovat suchou keramickou hlínu.

Fotografie