Festival skla, porcelánu a keramiky

Křehký Mikulov

Letos se konal už 11. ročník této přehlídky skleněných, porcelánových a keramických výrobků, který nese příhodný název Křehký Mikulov. Jde vždy pouze o víkendovou akci, což je trochu škoda – ale faktem je, že přehlídka křehkých výrobků, která se koná na mikulovském zámku, vždy přiláká velké množství návštěvníků. A kromě známých tvůrců se často představí i úplní nováčci, kteří mají potenciál prorazit ve světě designu.

Setkání a workshopy

Nejde jen o pouhou neživou výstavu. Křehký Mikulov láká především proto, že jde o skutečnou kulturní akci, která návštěvníkům nabízí víc než jen přehlídku zajímavých výrobků. Můžete se tam setkat i s tvůrci a popovídat si s nimi. Můžete se zúčastnit některého z řady workshopů a naučit se něčemu novému – nebo zcela podlehnout kráse tvorby keramiky a porcelánu a pak se do toho možná pustit i na vlastní pěst. A stejně tak se v rámci festivalu Křehký Mikulov každoročně konají i další akce, jako třeba oblíbené opékání špekáčků na Kozím hrádku.

Křehký

Název akce je vlastně jen Křehký. Stojí za ním uznávaná dvojice Jana Zielinski a Jiří Macek, kteří si založili stejnojmennou značku a prodávají pod ní své výtvory. A protože nejde o žádná neznámá jména ve světě designu, účastní se jejich festivalu nejen noví a neznámí umělci, ale i ti výrazně známější a velmi úspěšní. Na letošním ročníku jste tak mohli vidět díla od Daniela Piršče, Matěje Polácha nebo Maxima Velčovského. Z nováčků stály za pozornost výtvory od Tomáše Černého, Šárky Ištvánové nebo třeba Anny Šupolíkové.

Navázání na tradice

Značka Křehký se v mnoha ohledech vymyká dnešní designovým kouskům ze skla, keramiky či porcelánu. Vznikla v roce 2010, a to s cílem navázat na tradici české uměleckoprůmyslové tvorby. Nečekejte proto žádnou abstrakci, šílené tvary nebo divoké barvy. Jana Zielinski a Jiří Macek se rozhodli tvořit moderní starožitnosti. V jejich rukou vznikají předměty, které si rádi pořídíte do domácnosti, budete je s chutí používat, nebo je někomu darujete. Možná vás zaujmou natolik, že si je vystavíte na poličku nebo do vitríny a stane se z nich dekorace. Možná je pak podědí vaše děti a vnoučata. Je to nestárnoucí klasika, ale v mnoha ohledech mimořádná. Zajímavá i nadčasová.

Pod značkou Křehký tvoří mnoho designérů, kteří se drží jediného zadání – tvoří jen takové předměty, které přináší radost jim samotným – aby s jejich pomocí mohli radost přenést i k těm, kdo si je pořídí nebo jimi podarují své blízké.

Přečtěte si také Nejdražší porcelán světa nebo Čeští designéři porcelánu a skla na výstavě Made by Fire.

Fotografie