Nejdražší porcelán světa

Historický porcelán

Porcelánové výrobky, které kupujete v domácích potřebách a jiných podobných obchodech, jsou docela obyčejné. Možná vypadají hezky, zaujme vás jejich design – ale přitom vás obvykle potěší jejich cena. Běžný porcelán není obvykle předražený – i když i zde existují samozřejmě výjimky. Ale pokud uvidíte některé porcelánové výrobky například v muzeu, jistě vás napadne, že jejich cena bude závratná. Historický porcelán se řadí k nejdražším uměleckým dílům na světě. Určité sady, které vznikaly před stovkami let v Číně, mají neskutečnou cenu a jedná se o sběratelské kousky. Pokud byste si je chtěli pořídit, potřebovali byste mít na kontě miliony korun, ne-li dolarů.

Pohárek za 36 milionů

K nejdražším historickým porcelánovým výrobkům patří malý porcelánový pohár, který byl původně určen zřejmě k pití vína. Nese jméno Chicken cup a v roce 2014 se objevil ve veřejné aukci konající se v aukčním domě Sotheby's v Hongkongu. I přes astronomickou sumu, která byla vyhlášena jako počáteční, byl prodán – nejvyšší příhoz činil 36 milionů amerických dolarů (tehdy šlo v přepočtu o asi 720 milionů korun). Hrdý majitel se netajil tím, že z pohárku pocházejícího z období dynastie Ming (vyrobený byl tedy dle odhadů ve druhé polovině 15. století) učiní přední kousek své sbírky a uloží ho do svého soukromého muzea.

Míšeňský zelený drak

Velmi známý a také velmi drahý je také takzvaný Míšeňský zelený drak. Jak už plyne ze samotného názvu, jedná se o takzvaný míšeňský porcelán, který patří k nejkvalitnějším a nejpropracovanějším na světě. Sám o sobě není levný, ale tento kousek je jedním z nejcennějších z historie této světoznámé porcelánky.

Jedná se v tomto případě o celou sadu porcelánových výrobků, které tvoří kompletní jídelní set. Všechny součásti jsou přitom zdobeny precizní kresbou zeleného draka a dalšími motivy. Set pochází z této německé porcelánky, vyroben byl v roce 1740 a v aukci byl prodán naposledy v roce 2014 – jeho prodejní cena se nakonec vyšplhala až na 24,7 milionu dolarů.

Levnější drahé kousky

Porcelán se v dražbách a aukcích objevuje velmi často. A bývá o něj značný zájem. Nikdy přitom nejde o kousky, z nichž budete běžně jíst či pít – vždy jde o jedinečná umělecká díla, která skončí ve vitrínách nebo dokonce v trezorech.

V roce 2014 se například prodal porcelánový šálek s podšálkem vyrobený v roce 1825 ve Vídni, a to za více než 173 tisíc korun. A soška bohyně Diany vytvořená z porcelánu v roce 1850 v Míšni se v aukci vyšplhala až na prodejní cenu přes 347 tisíc korun. 

Přečtěte si také Dějiny sklářství v Česku nebo Jak vznikl porcelán?

Fotografie