Čeští designéři porcelánu a skla na výstavě Made by Fire

Italové mají vkus

Pokud se jedná o designérské přehlídky, tak ty se konají v mnoha zemích světa. Ale žádné nemají takový ohlas jako ty pořádané v Itálii, respektive Miláně. Ať už jde o módu, nábytek nebo dekorace, o milánské přehlídky se zajímá takřka celý svět. Když se tam tak v květnu konal Milano Design Week, tak je jasné, že všechny oči byly upřeny na Itálii. A v rámci této obrovské a sledované akce se odehrál mimo jiné také Made by Fire. O co šlo? O nic menšího než o největší prezentaci skleněných a porcelánových výrobků v historii (nejen Itálie).

Multimediální výstava

Výstava Made by Fire (v překladu Stvořeno ohněm) byla pojata jako multimediální a představila díla největších a nejznámějších sklářů a designérů, kteří se sklem pracují. A nechyběli ani designéři porcelánu. Mezi mnoha známými tvůrci se objevilo i hodně jmen z České republiky – Jiří Pelcl, Rony Plesl, studio Olgoj Chorchoj, Stanislav Müller, Lucie Koldová, Bommy, Brokis, Jan Plecháč, Lasvit, studio Dech nebo Jakub Berdych Krapelis. Kromě nich tu měli své zastoupení i mladí, poměrně neznámí umělci z Česka – ti se tu představili se zhruba stovkou svých děl.

Výstava z pera českých tvůrců

Nejen, že se na této multimediální výstavě představili čeští designéři, ale celou její architekturu a koncept stvořili Češi, a to konkrétně Maxim Velčovský a studio edit! Architects. Plus vše vzniklo díky rozsáhlé spolupráci Designbloku a Moravské galerie.

Hned u vchodu mohli návštěvníci vidět typická díla českých sklářů, která uchvacují svět. Dále pak byla výstava rozdělena na čtyři bloky: Průmysl, Adaptace, Identita, Experiment. Nešlo ale zdaleka jen o sklo. Své silné zastoupení tu měla také díla z porcelánu, ale i z keramiky.

Venkovní výstava

Výstava v krásných prostorech uprostřed Milána je dechberoucí sama o sobě. Zvlášť když jde o díla ze skla, porcelánu či keramiky. Ale zajímavostí Made by Fire bylo, že druhá část výstavy byla situována do zahrady Giardino Della Triennale, která je sama o sobě velmi příjemným prostorem. Tentokrát ale vypadala jinak. Dominoval jí vrak ohořelého auta z Ukrajiny. Na tento válečný konflikt reagovali také tvůrci výstavy, kteří prvky připomínající rusko-ukrajinský střet umístili i do vnitřních prostor. S krásnými skleněnými předměty velmi ostře kontrastovaly barely na ropu, které sloužily jako podstavce pod umělecká díla. Jejich poselství bylo jasné a všichni návštěvníci to až příliš dobře chápali.

Dobrou zprávou je, že kdo tuto výstavu nestihl nebo komu se do Itálie nechtělo, může ji vidět i v Česku – od 4. do 8. října na Designbloku, od 17. listopadu v Moravské galerii.

Přečtěte si také Nejdražší porcelán světa nebo Jak vznikl porcelán?

Fotografie