Naučte se vařit ve skle

Proč používat v kuchyni sklo

Skleněné nádobí je neskutečně všestranné. Ve skleněném provedení zakoupíme čajové konvice, zapékací misky, bábovkové a jiné formy nebo různé hrníčky. Sklo vypadá elegantně a hodí se prakticky do jakéhokoliv interiéru. Po upečení není problém ve skleněné formě rovnou servírovat na stůl. 

Nejdříve musíme zmínit skvělé tepelné vlastnosti skla. Díky akumulaci tepla vydrží dlouho horké a dodá potravinám šťávu. Na víku skleněné nádoby se tvoří pára, která se zde ochlazuje a postupně stéká dolů. Tím se dostává do pokrmu šťavnatost. 

Nesmíme opomenout ani nezávadnost skla. Výroba není nijak náročná a lze ji považovat za poměrně ekologickou. Sklo nenasává pachy a za všech situací zůstává inertní. Nic se z něj do jídla neuvolňuje a nic naopak nepřijímá. 

Zásady vaření ve skleněném nádobí

Klasické smaltované nebo litinové pekáče přežijí i špatné zacházení. Sklo je o něco křehčí a také citlivější. Samozřejmě je náchylné na prasknutí, pukliny a nesmíme s ním manipulovat nešetrně. Když spadne litinový pekáč, tak se spíš rozbije podlaha. U skla tento luxus nemáte. 

Sklo má na jednu stranu výbornou schopnost akumulace, ale na druhou stranu musíte dávat pozor na změny teplot. Nikdy nedávejte horký pekáč chladnout ven nebo do dřezu. Stejně tak vkládejte skleněné nádobí do studené trouby, kterou pomalu zahříváte. 

Většina výrobců udává přesnou teplotu, kterou jejich výrobek zvládne. Ve většině případů se nachází v rozmezí 300–350 stupňů. Skleněné pekáče jsou tedy vhodné i na přípravu pokrmů za velmi vysokých teplot. Ty jsou například vyžadovány při pečení chleba nebo jiného chlebového pečiva. 

Péče o sklo

Jak bylo zmíněno výše, skleněné nádobí je inertní. Můžete jej čistit i poměrně agresivními přípravky a nedojde ke kontaminaci. Bez obav strčte skleněné nádobí do myčky a zapněte i na vysokou teplotu. Sklo snese všechno. 

Na rozdíl od některých druhů nádobí můžete sklo nechat odmáčet a nijak se nepoškodí jeho svrchní vrstva. Použijte klidně hrubší houbičky, drátěnky nebo písek na čištění. Sklo lze poškrábat jen opravdu tvrdým předmětem. 

Pokud se vám ale skleněná nádoba naštípne nebo se na ní objeví prasklina, tak ji raději vyřaďte. V rozehřáté troubě se sklo snadno rozletí a může rozbít dvířka od trouby nebo způsobit nepříjemná zranění. 

Jakmile jednou začnete vařit v přírodních materiálech a vrátíte se k tradičním nádobám, tak si je naprosto zamilujete. Nechte se inspirovat i dalšími varnými nádobami. Přečtěte si o marockém tajinu nebo o tradičním terakotovém římském hrnci.

Fotografie