Články & návody

Proč lidé tolik milují porcelán?

Láska k porcelánu

To, že lidé porcelán už po celá staletí zkrátka milují, naznačují nejen různé jeho druhy a to, jak se postupem času v různých koutech světa vyvíjel, ale třeba i fakt, že se jeho vliv promítá do uměleckých děl nebo kinematografie. Naše Holky z porcelánu by mohly vyprávět. Lidé si zkrátka porcelán zamilovali, a to z mnoha důvodů.

Estetické hledisko

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé tolik milují porcelán, je jeho specifický vzhled. Nic mu nemůže konkurovat, žádný jiný materiál nedokáže ani při nejpreciznějším zpracování vypadat jako porcelán. Má totiž typickou jemnou a křehkou strukturu a vyniká svou neprvoplánovou elegancí a vysokou kvalitou.

Kromě kvalitního základu si na něm lidé cení také jeho hladké a lesklé povrchové úpravy, která mu dodává mimořádně ceněný estetickou vzhled. Porcelán je zkrátka na první pohled krásný. A to i když se jedná o úplně obyčejný výrobek, třeba talíř. Nic jiného mu v tomto ohledu nemůže konkurovat. Porcelán se nám zkrátka líbí – a jelikož jsou lidé emocionální tvorové, museli si ho zkrátka na první pohled zamilovat.

Trvanlivost a odolnost

I když na první pohled porcelán působí křehce, tak je obvykle mnohem odolnější než čekáte. Jistě, pokud ho upustíte, už není záchrany. Ale jinak platí, že porcelánové výrobky jsou pevné a odolné vůči poškození. Je to díky tomu, že porcelán se vyrábí ze směsi jílu, kaolinu a draselné soli, což mu právě dodává vysokou pevnost a odolnost. A i díky tomu se do něj vyplatí investovat.

Snadná údržba

Porcelánové výrobky jsou snadné na údržbu. A i proto jsou tak populární. Obvykle je stačí jednoduše omýt, k očistě stačí běžné kuchyňské prostředky na mytí nádobí. Porcelán se také dobře snáší s vysokými teplotami, takže není problém dávat ho do myčky na nádobí. Žádné speciální ošetření není třeba. A skladování? Na tom v podstatě nezáleží – klasický porcelán můžete mít uložený kdekoliv a nic s ním neudělá čas, prach ani vlhkost.

Cenová dostupnost

Porcelán může být levný, ale i poměrně drahý. Neexistuje totiž jen jeden druh porcelánu. To, co si kupujete v domácích potřebách, je obyčejný porcelán, který není příliš drahý a vyrábí se sériově. Ale pak jsou tu vzácné kousky, jako třeba míšeňský porcelán, cibulový porcelán a další typy, které nejsou určené pro běžné používání a jsou velmi drahé. Pokud toužíte právě po nich, bude to pro vás sice dobrá investice, ale musíte hodně šetřit.

Opatrnost je na místě

Víte, proč si vaše maminka či babička svou sbírku porcelánu tak hýčká a nenechá vás skoro si na ni ani sáhnout? Protože i když je porcelán považován za docela odolný a pevný materiál, tak právě leckteré kousky ze sbírek jsou hodně křehké. A mohou být i náchylné k poškrábání. Jejich povrchová glazura může při špatném zacházení popraskat. A oprava nejen není snadná, ale leckdy je i nemožná.

Přečtěte si také Míšeňský porcelán – legenda mezi porcelány nebo Navštivte porcelán po celém Česku.

Fotografie